I  etap Konkursu „Przez rozrywkę do wiedzy" II Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

dla uczniów klas gimnazjalnych

 

Zadnia rozwiązuj w brudnopisie. Sprawdzamy tylko wynik!

Nie używaj kalkulatora i innych pomocy!

 

Na rozwiązanie masz 30 minut !!!

 

  1. Było trzech braci: Adaś nie kłamał nigdy, Bolek jedno zdanie mówił prawdziwe, a drugie fałszywe; natomiast Czesiek kłamał zawsze. Pewnego dnia w straży pożarnej odebrano taki telefon: „ Tu mówi Bolek. W moim domu straszny pożar”. Jechać czy nie – myśli strażak. A co Ty myślisz?

Odp.: Nie jechać 

 

  1. Jaki ułamek, którego licznik jest mniejszy od mianownika, nie zmieni się jeżeli jego zapis obrócimy o 180o  ( do góry nogami).

Odp.: ..np...

 

  1. Piętnaście zapałek położono na stole tak, że formują pięć równych kwadracików (jak na rysunku). Należy usunąć trzy zapałki, aby pozostały tylko trzy takie kwadraciki.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Odp.

  

 

 

 

 

 

 

  1. Kupił Jarek na rynku pręt metalowy za 50 grosików tnie się go na połowy. Pręt na 10 kawałków trzeba dziś przepiłować, ile złotych pan Jarek musi więc przygotować? 

Odp.: ...4zł 50 gr..

 

  1. Kiedy syn miał 6 lat ojciec miał 30. Obecnie ojciec jest 4 razy starszy od syna. Ile lat ma obecnie syn?

Odp.: .....8 lat.......

 

  1. Jeśli 70 procent osób zbierało znaczki, 75 procent monety, 80 procent muszelki, a 85 procent kolorowe kamyki, to ile co najmniej procent musiało zbierać wszystkie te przedmioty?

Odp.: ..10 %...

                                            

  1. Na półce stoi obok siebie (licząc od lewej) 10 tomów pewnej serii wydawniczej. Każdy z tomów ma 100 stron (razem z okładkami). Mól książkowy rozpoczyna swoją drogę od pierwszej strony pierwszego tomu, a kończy na setnej ostatniego tomu. Przez ile kartek musi się przegryźć?

Odp.: ...400...

 

  1. Na farmie starego MacDonalda krowy i kaczki śpiewają zgodnym chórem na pięćdziesiąt cztery głosy z akompaniamentem stu siedemdziesięciu przytupujących nóg. Jeśli każda kaczka siedzi na grzbiecie jakiejś krowy i każda krowa ma na grzbiecie najwyżej jedną kaczkę, to ile krów nie ma na grzbiecie kaczki?

      Zakreśl właściwą odpowiedź:    A)  0 ;       B)  8 ;     C)  10 ;    D)  31 ;    E)  54.