I  etap Konkursu „Przez rozrywkę do wiedzy" II Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

dla uczniów szkół średnich

 

Zadnia rozwiązuj w brudnopisie. Sprawdzamy tylko wynik!

Nie używaj kalkulatora i innych pomocy!

 

Na rozwiązanie masz 30 minut !!!

 

1.        W niedzielę o 6 rano zaczęła pewna gąsienica wpełzać na drzewo. W ciągu dnia tj. do godziny 6 wieczorem dosięgnęła wysokości 5 metrów, ale przez noc spełzła z powrotem 2 metry. I tak było w poniedziałek i we wtorek, i co dzień, bo takie są gąsienicy kaprysy. W którym dniu i o której godzinie doszła gąsienica do czubka drzewa wysokości 12 metrów.

Odp.: ......środa 1312..........

 

2.       Jeśli syn Weroniki jest ojcem mojego syna, to kim ja jestem dla Weroniki? 

      Odp.: ...np. synem Weroniki ...

 

3.       Tort ma kształt sześcioboku foremnego. Jak podzielić ten tort na 8 geometrycznie równych części?


 

 


Odp. (podziału dokonaj na rysunku):


 

 


4.       Jeśli 70 procent osób mówiło w języku hiszpańskim, 75 procent w języku francuskim, 80 procent w języku niemieckim, a 85 procent w języku angielskim, to ile co najmniej procent musiało mówić we wszystkich tych czterech językach? 

Odp.: .....10 %.....

 

5.       Jeżeli 6 maszyn jest w stanie w ciągu 3 dni wyprodukować 2000 kubków, to ile maszyn potrzeba aby tę liczbę otrzymać w ciągu ½ dnia?

      Odp.: .......36........

 

6.       Jak zmniejszyć liczbę 989 o 303 nic od niej nie odejmując?

Odp.: .....obrócić o 180o.......

 

7.        Pewien człowiek obudził się z dwudziestoletniego snu, nie mając pojęcia, gdzie jest, ani jaki jest dzień. Poszedł zatem do mieszkającego nieopodal i zapytał go: „Jaki dzisiaj dzień?”. Ten ujrzawszy jego osobliwą postać z bardzo długą brodą, wolał rzecz jasna zachować ostrożność, zatem odparł ( zgodnie z prawdą): „Kiedy pojutrze będzie dniem wczorajszym, dzisiaj będzie tak daleko od wtorku, jak dzisiaj było od wtorku, kiedy przedwczoraj było jutrem”. Jaki to był dzień? Zakreśl właściwą odpowiedź:

A.  niedziela        B. poniedziałek       C. wtorek       D. środa         E. piątek

 

8.       Dwa pociągi kiedyś miały chęć spotkania; jeden jechał z Warszawy, a drugi z Poznania. 300 kilometrów to dystans niemały różne też prędkości w kilometrach miały: jeden na godzinę 60 przejeżdżał, a drugi 30 –chociaż się wytężał.  Mam jedną wątpliwość i wiele obawy – który w chwili spotkania będzie bliżej Warszawy?

Odp.: .......będą w tej samej odległości.......